City Bus Driver

Selamlar arkadaşlar!
“Boş zaman” projesi olarak görüp, yapım sürecini defalarca sekteye uğrattığımız ve süreç tamamlanana kadar defalarca evrim geçirmiş oyunumuzun çıkışını duyurmak için buradayız! City Bus Driver, bir garip otobüs simülatörü karşınızda!

Son dönemlerde ekibimiz farklı oyun geliştirme ekipleri için, farklı projeler üretmeye odaklandı. Dolayısıyla Mathf Games oyunlarına ayrılan geliştirme süresi her zaman olduğundan çok daha düşük bir seviyede kaldı. 2014 senesinden beri, Mathf Games adıyla, her sene en az bir oyun yayınlamıştık fakat 2020 bu seriyi bozduğumuz yıl oldu.

2020 yılında farklı ekipler için, farklı türlerde (genellikle hyper-casual veya casual) mobil oyunlar hazırladık. 2021 yılına geldiğimizde bu işlerin devamı niteliğindeki işlerle haşır neşirken, “Mathf Games bir seneyi daha boş geçiremez!” diye düşünüp imkanları biraz daha zorlamaya karar verdik. 2021 yılının sonlarına yaklaşırken de, zorladığımız imkanların meyvesi, City Bus Driver tamamlandı.

Biraz da oyundan bahsedelim…

City Bus Driver tam olarak bir simülatör oyunu değil, daha çok arcade türünde araç sürme oyunu olarak tanımlayabiliriz. Bunun birincil nedeni, simülasyon oyunlarında olduğu gibi, sürüş fiziğini tamamen gerçekçi yapmadık. Bunun yerine, arcade oyunlarda olduğu gibi, gerçekçi hissi veren süslemelerle eğlenceli bir sürüş fiziği uygulamayı çalıştık. Bunu sürüş tipini daha önceki oyunlarımızda da (Devrim Yarışları, İstanbul’da Park) benimsemiştik.
Not: Bu tarz oyunlara örnek olarak, Bus Driver ve Underground 2‘yi verebiliriz.

Oyunda dört farklı otobüs seçeneği mevcut. Her otobüsün kendine has sürüş dinamikleri var. Ağırlıkları, hızlanmaları, yol tutuşları vb. değişkenlik gösteriyor. Alışılagelmiş durumun aksine, oyunda araç değiştirmek için herhangi bir koşul sağlamanızı beklemiyoruz. İstediğiniz zaman, istediğiniz aracı seçerek oynayabilirsiniz. Hayatın her alanında birikim yapmaya çalışmaktan yorulduk, değil mi? 🙂
Otobüslerin modifikasyon seçenekleri sadece renklerle sınırlı. Yine hiçbir koşul/ücret sağlamadan, 9 renk arasından istediğiniz rengi seçebiliyorsunuz.

Birbirinden farklı rotalar içeren 60 seviye hazırladık. Bu seviyelerden istediğinizi seçip oynama özgürlüğüne sahipsiniz. Önce 3’ü bitir, olmaz 5’i bitir, puanın azmış geri git yok! İstediğini seç ve oyna. Bu kadar basit.
Sürekli değişen ve rastgele oluşan trafik sistemiyle oyunu daha gerçekçi kılmaya çalıştık. Ayrıca duraklardan alınan yolcular da sabit kalmıyor, rastgele değişiyor.

Gerçekçiliği artırmaya yönelik çalışmalar yaparken, performans kaygılarıyla ödün vermek zorunda kaldığımız konular da oldu. Örneğin, çarpma ile yıkılan sokak direkleri vazgeçmek zorunda kaldığımız bir özellik. Ayrıca trafikteki araçların fiziğini, yine performans kaygılarıyla, basite indirgemek zorunda kaldık.

Sonuç olarak, bizlerin oynarken keyif aldığı bir otobüs oyunu meydana geldi. Oyunu tasarlarken SCS Software‘ın 2007 yılında çıkarttığı Bus Driver’ı hep aklımızın bir köşesindeydi. City Bus Driver da benzer derece basit ve benzer derecede keyifli olsun istedik. Ne kadar başarabildiğimiz konusundaki kararı, elbette, siz kıymetli oyunculara bırakıyoruz.

Herkese iyi oyunlar!

City Bus Driver Oyna
(https://www.y8.com/games/city_bus_driver)

Ekran Görüntüleri